IHT TS pre ostatné pastierske plemená

Pravidlá pre medzinárodný TRIAL v pasení

FCI International herding trial

FCI IHT

Traditional style

(Tradičný štýl)

                                                        ( S výnimkou border kólií a kelpií)

Jún 2008

ÚVOD

Cieľom Trialu je otestovať schopnosť psa pracovať správne s ovcami za premenlivých okolností, s akými sa môže stretnúť pri každodennej práci: rôzne skúšky ako zaháňanie( do košiara (PENNING), vedenie oviec (LEADING), pasenie (GRAZING), premávka/prekážky (TRAFFIC/OBSTACLES) a znehybnenie (zastavenie oviec) (IMMOBILIZATIONS/STOPS) sú všetko úlohy, ktoré je potrebné splniť pri každodenných činnostiach pastiera. Cieľom Trialov ovčiarskych psov by mala byť podpora dobrého zaobchádzania s ovcami pri čo najmenšom strese pre ovce a tiež dobré ovládanie ovčiarskeho psa tak, aby sa podporovala jeho využiteľnosť a pracovné vlohy, a zabezpečiť a vybrať najlepšie pracovné línie. Odzrkadľuje "tradičný štýl pastierskej práce".

Vzhľadom k obtiažnosti výberu "ideálneho terénu" alebo "ideálnych oviec" je povolená určitá flexibilita vzdialeností a počtu oviec používaných pri troch triedach 1,2, 3.

Predtým, ako pes smie absolvovať Trial, musí uspieť v FCI pracovnej skúške pre ovčiarske psy (FCI HWT-TS) (tradičný štýl).

Medzinárodné Trialy by mali byť vedené v súlade s týmito pravidlami.

Tieto Trialy musia byť zverejňované ako: CACIT - International Herding Trial - FCI. Katalóg musí obsahovať logo FCI spolu s textom: "Fédération Cynologique Internationale (FCI)"

Všeobecné podmienky

1. ORGANIZÁCIA

Organizáciu má na starosti národná pracovná skupina pre ovčiarske psy, ktorá musí byť pridružená alebo mať dohodu s národnou kynologickou organizáciou uznanou FCI. Pre usporiadanie skúšky sú potrebné veľké plochy s veľkým počtom rôznych vlastností. Parkúr musí byť pripravený na primeranú prácu.

Skúšobný výbor

Organizačný výbor všetkých lokálnych, národných alebo medzinárodných Trialov pracuje pod vedením národnej pracovnej skupiny pre ovčiarske psy, ktorá musí byť pridružená alebo mať dohodu s národnou kynologickou organizáciou uznanou FCI.

Tento výbor po dohode so svojou pracovnou skupinou stanoví počet prihlásených do každej triedy, skúšobné poplatky a všetky ceny.

Trialy ovčiarskych psov by sa mali konať na čistom a uzavretom poli (prirodzené okraje, ploty alebo flexi siete), poskytujúce maximálnu bezpečnosť pre verejnosť, ovce i psy.

Organizačný výbor je zložený z členov, ktorí majú na starosti:

- Získať potrebný počet pomocníkov

- Zaslať program súťažiacim a rozhodcom v čo najskoršom termíne

- Pripraviť posudkové listy (správy) a zabezpečiť asistentov pre rozhodcov

- Vytýčiť parkúr a dohliadať na priebeh jednotlivých disciplín

- Skontrolovať dobrý zdravotný stav oviec a psov

- Skontrolovať , či majú psovodi a psy kvalifikáciu zúčastniť sa na skúške v danej triede

- Zabezpečiť, aby sa psy nezdržiavali na poli pred a po absolvovaní parkúru

- Odovzdať správne vyplnený a podpísaný posudkový list (správu) každému súťažiacemu.

Je zodpovednosťou každej členskej organizácie zvoliť si tím (psovod a pes) pre všetky lokálne, národné alebo medzinárodné Trialy.

Organizačný výbor má na čele vedúceho akcie, ktorý zodpovedá za všetky úlohy spojené s Trialmi a mal by byť prítomný po celú dobu.

2. OVCE

Ovce sú pre všetky triedy vyberané tak, aby každý súťažiaci pracoval s ovcami rovnakej kvality. Pokiaľ je to možné, mali by všetky ovce používané pri skúške pochádzať z jednej čriedy alebo byť podobné v type.

Ovce musia byť zvyknuté na psy a byť v dobrom zdravotnom stave. Jahňatá by mali byť odstavené.

Črieda musí mať aspoň 15 oviec. Uprednostniť by sa mali väčšie stáda (do 80 kusov), pretože dávajú lepšiu šancu na úspech. Mal by byť dostatočný počet oviec. Organizačný výbor by mal zabezpečiť dostatočný počet oviec tak, aby jednotlivé skupiny neboli zbytočne vystavené stresu a nevyužívali sa viac ako dvakrát počas jedného dňa v triede 3, trikrát v triede 2 a maximálne štyrikrát v triede 1. Ovce by mali byť privedené ku košiaru (štartu) potichu, rovnakým spôsobom pri všetkých súťažiacich.

3. PSY

Trialy sú vyhradené pre pastierske psy staré minimálne 1 roka ovládané ovčiarom alebo pastierom. Monorchidy, kryptorchidy a choré psy nesmú súťažiť. Honcujúce sa sučky musia nastúpiť na štart ako posledné. Trialy ovčiarskych psov (tradičný štýl) sú prístupné pre pastierske a ovčiarske psy (FCI skupiny 1,2,5) schopné absolvovať takýto parkúr, s výnimkou Border kólií a kelpií.

Psy musia byť zapísané v plemennej knihe uznanej FCI. Všetky výsledky musia byť zaznamenané do protokolu o skúške psa alebo v podobnom dokumente. Pes musí byť identifikovaný na základe kontroly tetovacieho čísla alebo mikročipu.

Každý pes, ktorý je mimo kondície, napr. sučky pred pôrodom alebo dojčiace sučky, pes, ktorý kríva alebo trpí nákazlivou chorobou, nesmú byť privedené na miesto trialu.

Súťažiaci, ktorých sučky sa honcujú, musia upozorniť organizačný výbor pred štartom a nesmú sučku priviesť na miesto, pokiaľ ich nevyzvú. Súťažiace psy nesmú mať na sebe nič, čo by im mohlo akýmkoľvek spôsobom pomáhať alebo ich obmedzovať pri výkone.

4. SÚŤAŽIACI

Každý majiteľ alebo psovod môže pracovať s niekoľkými psami v triede 1, 2 alebo 3. Každý súťažiaci musí byť pripravený, keď ho zavolá vedúci akcie a ten súťažiaci, ktorý nereaguje na výzvu, môže byť diskvalifikovaný a stratiť nárok na štart.

Súťažiaci si musia byť vedomí toho, že i keď sa presne dodržiava program pretekov, nie je možné zabezpečiť presné načasovanie, ak niektorý psovod nenastúpi kvôli nepredvídateľným okolnostiam.

Keď súťažiaci nastúpi na štart, jeho prácu hodnotia rozhodcovia a očakáva sa, že súťažiaci pozná trasu a presne ju dodržiava. Pred začiatkom pretekov riaditeľ pretekov zvolá všetkých súťažiacich a oznámi im všetky detaily súvisiace so súťažou. Súťažiaci majú možnosť vyžiadať si objasnenie alebo odpovede na otázky v tomto čase.

Počas práce súťažiaci nesmú dostať pomoc alebo radu od nikoho. Účastník, ktorý dostane pomoc v akejkoľvek forme, bude diskvalifikovaný.

Účastník, ktorý nedodržiava pravidlá alebo jeho správanie na poli alebo mimo neho by mohlo podľa názoru organizačného výboru alebo rozhodcov ohroziť priebeh pretekov, bude automaticky potrestaný trestom alebo disciplinárnou akciou ako

a) Diskvalifikácia z trialu v príslušnom dni

b) Odňatie všetkých cien, ktoré daný súťažiaci získal v príslušný deň

c) Dištanc zo skúšok ovčiarskych psov v organizujúcej krajine na obdobie, ktoré určí organizačný výbor

d) Akýkoľvek iný trest, ktorý organizačný výbor pokladá za primeraný.

Psovodi si môžu bez psov prezrieť parkúr pred začiatkom súťaže.

Účastníci majú svoje psy pod kontrolou počas celého trvania pretekov. Psovod a/alebo jeho pes rušiaci iného psa alebo účastníka, ktorý práve súťaží, bude diskvalifikovaný a odvedený.

Poškodený účastník súťaže dostane od rozhodcu možnosť nastúpiť na súťaž znova. Je v právomoci rozhodcu rozhodnúť, či pôjde o úplné alebo čiastočné zopakovanie súťaže. V prípade čiastočného zopakovania sa budú započítavať body, ktoré súťažiaci už nazbieral. Účastník, ktorý je diskvalifikovaný, stratí všetky body. Účastník, ktorý stratí jednu alebo viac oviec, bude diskvalifikovaný.

Prihlášky sú vypísané na meno majiteľa (majiteľov) , ale psa môže viesť buď majiteľ alebo psovod, ktorý musí byť členom členskej alebo zmluvnej organizácie FCI. Pri uvádzaní psovodov musia majitelia uviesť ich meno a a adresu na prihláške.

5. KVALIFIKÁCIA

Aby bolo možné súťažiť v jednotlivých triedach, je potrebné získať

(minimum kvalifikačných bodov ≥ 70%)

Po jednom raze ≥ 70% pes môže postúpiť do ďalšej triedy.

Po troch razoch ≥ 70% pes musí postúpiť do ďalšej triedy.

≥ znamená viac alebo rovná sa

Návrat do nižšej triedy nie je povolený.

Posudkový list odovzdaný súťažiacemu musí byť riadne vyplnený, podpísaný rozhodcami a musí obsahovať nasledovné informácie:

Výborný (V): 80% - 100%

Veľmi dobrý (VD): 70% - 79%

Dobrý (D): 60% - 69%

Nekvalifikovaný: menej ako 60%

6. PROTESTY

Akékoľvek rozhodnutie, ktoré rozhodca urobí s ohľadom na výkon psa, umiestnenie alebo počet bodov, je konečné a nespochybniteľné, pokiaľ rozhodca neporušil formálne náležitosti a existujúce pravidlá.

Takéto protesty rovnako ako protesty voči priebehu pretekov musia byť podané písomne okamžite po pretekoch a adresované na organizačný výbor spolu s kauciou 50 EUR. Ak sa rozhodne, že protest je neoprávnený, kaucia bude odovzdaná organizátorovi pretekov. Ak organizátor rozhodne, že protest bol oprávnený, kaucia sa vráti.

Rozhodcovia sa stretnú s organizačným výborom a protest sa urovná, ak je to možné. Rozhodnutie väčšiny je konečné a záväzné.

7. DISKVALIFIKÁCIA

Ak dôjde k nešportovej situácii, je kvôli blahu oviec a psa psovod vyzvaný, aby odstúpil, predtým, než je diskvalifikovaný.

Psovod je okamžite diskvalifikovaný, ak nemá psa celkom pod kontrolou alebo ak pes zbytočne chmáta (hryzie).

Je v právomoci rozhodcu rozhodnúť, či je potrebné jemné chmatnutie ("štipnutie") v konkrétnej situácii. V prípade, ak pes stojí proti divokej ovci, ktorá sa obráti a chce psa napadnúť niekoľko ráz za sebou, rozhodcovia môžu akceptovať jedno chmatnutie v sebaobrane, ak je opodstatnené a súťažiaci má právo pokračovať v preteku za predpokladu, že nešlo o zlomyseľné uhryznutie. V takom prípade sa musí pes okamžite diskvalifikovať.

Psovod, ktorý je očividne pod vplyvom alkoholu alebo drog bude diskvalifikovaný. V prípade, že sa s ovcami nedá pracovať, rozhodcovia spoločne s riaditeľom pretekov môžu dovoliť opätovný štart.

8. OPAKOVANÝ ŠTART

Rozhodcovia môžu poveriť vedúceho akcie, aby zastavil psa v ktoromkoľvek okamihu preteku a nariadiť čiastočné alebo úplné opakovanie preteku, ak sa domnievajú, že to okolnosti vyžadujú. Toto rozhodnutie je celkom v rukách rozhodcov. V prípade čiastočného opakovania preteku sa zarátavajú body, ktoré účastník už získal.

9. ROZHODCOVIA

Organizačný výbor pozve rozhodcov so skúsenosťami a morálnou integritou, ktorí sú schválení a uznaní národnou kynologickou organizáciou.

10. ÚLOHY

  1. oHRADA ALEBO KOšIAR
  2. NÁROČNÉ PRECHODY
  3. SPrávanie a manévrovanie
  4. zastavenia
  5. INTELIGENCIA prevedenia

A. ohrada alebo košiar

V súvislosti s náročnosťou odchodu alebo opätovného vstupu do košiara, rozhodca zhodnotí obtiažnosť oboch manévrov, na navrhnutom teréne, aby im priradil relatívnu hodnotu: odchod, opätovný vstup, ochrana psovoda a skok.

Vyhnanie

Po pokyne rozhodcu môže psovod otvoriť ohradu, aby mohol vojsť pes. Psovod môže a nemusí sprevádzať psa za účelom vyvedenia stáda. Vyvedenie čriedy prebehne vďaka aktívnej práci psa a povelov psovoda. Malo by byť vykonané pokojne a prebratie čriedy by malo nastať okamžite. Rozhodca hodnotí správanie psa v kontakte s čriedou, jeho pokoj a pevnosť.

Opätovný vstup

Mal by prebehnúť vďaka aktívnej práci psa a povelom psovoda. Malo by prebehnúť pokojne a bez postrkovania.V blízkosti košiara by sa mal pes čriedu zadržať na mieste, kým pastier neotvorí bránu.

Ochrana a skok

Pred tým, ako črieda opustí uzavretý priestor, kde je držaná, alebo v čase, keď opäť vošla do košiara a brána je zatvorená, psovod simuluje kŕmenie a chôdzu okolo ohrady. Pes uvoľní prechod medzi pastierom a čriedou. Na začiatku a konci cvičenia, aby bol pastier chránený pri vchádzaní alebo vychádzaní z košiara, pes je umiestnený medzi čriedu a bránu. Psovod odíde cez bránu a nechá psa, aby ju strážil. Potom, čo je brána zatvorená, psovod privolá psa, ktorý musí preskočiť prekážku (panel), aby sa mohol vrátiť na svoje miesto pri nohách psovoda.

B. NÁROČNÉ PIECHODY

Mali by byť minimálne dva alebo dokonca tri zložité prechody, čo najprirodzenejšie. Napríklad úzky priechod, medzi obilím, živými plotmi, alebo bariérami medzi dvoma poľami, alebo prechod po moste alebo triediacej ohrade.

Porota by mala rozdeliť body v tomto teste podľa relatívnej obtiažnosti cvičení a ich počtu a v súvislosti s prístupom, pozíciu psovoda a psa a tiež kontrolu a prevzatie čriedy pri východe. Vstup čriedy do zložitých prechodov by mal vykonať pes a malo by prebehnúť pokojne. V prípade mosta by mali psovod aj pes cez most prejsť a pokračovať na trase, pretože aj ak je umelý, predstavuje roklinu príliš veľkú alebo hlbokú na to, aby sa dala prekročiť. Ak ide o triediacu ohradu, pes môže vstúpiť, ale psovod nie. V iných prípadoch sa psovod postaví takým spôsobom, ktorý sa javí ako najvhodnejší pre prechod. Obídenie alebo minutie prekážky znamená stratu bodov za prekážku a psovod nemá možnosť opakovania.

C. SPRÁVANIE A MANÉVROVANIE

Pasenie

Práca pozostáva z pasenia, buď do štvorca alebo predĺžené na prirodzenom poli alebo dočasnom poli s okrajmi označenými štyrmi kolíkmi v rohoch alebo v prednej časti povoleného priestoru (15 x +15 m).

Porota hodnotí pastierove ovládanie, pozíciu psa vzhľadom na stádo a schopnosť psa priviesť stádo na pastvinu a udržať ho na mieste pokojne, efektívne a s iniciatívou (o dĺžke cvičenia rozhodne rozhodca).

Zadržanie stáda a chytenie ovce

Zatiaľ čo je stádo znehybnené a pokojné na určenom mieste, psovod chytí a na okamih podrží označenú ovcu, ktorú určí porota. V tom čase by mal pes zadržať zvyšok stáda na určenom mieste, pokiaľ možno z vlastnej iniciatívy.

Práca na vzdialenosť (150 až 300 m)

Potom ako psovod preskupí a stabilizuje ovce v označených hraniciach,

- Môže zveriť psovi a jeho vlastnej iniciatíve obsluhu stáda v priestore, ktorý bol pôvodne určený na nazbieranie čo najvyššieho počtu bodov za toto cvičenie a odísť na miesto určené porotou. Ak stádo prejde za hranice priestoru alebo ak musí psovod dať psovi povel, aby sa postaral o to, že ovce zostanú na mieste, body sa odpočítajú.

- Alebo, môže v sprievode psa odísť na miesto určené porotou. Na pokyn poroty psovod bez zmeny miesta dá pokyn psovi znova zohnať ovce dohromady a priviesť ich po určenej trase k psovodovi.

Míňanie vozidla

Môže sa uskutočniť na skutočnej ceste alebo na simulovanej ceste, ktorá reprezentuje podmienky skutočnej cesty. Cesta musí byť jasne vyznačená, najmenej s jednou stranou, o ktorú sa ovce môžu "oprieť" počas prechodu. Ak ide o skutočnú cestu, kde nie je možné prerušiť, ale iba kontrolovať cestnú premávku, priemer rozličných prechodov bude šírka rôznych prechodov určená organizátormi.

Pohyb

Porota hodnotí pohyb stáda počas celého preteku. Pri psovi sa sleduje jeho schopnosť viesť stádo medzi dvoma cvičeniami alebo prekážkami, sledovanie určenej trasy v súlade s relatívnou obtiažnosťou pohybov a ich počtu.

D. ZASTAVENIE

Pes by mal byť schopný zastaviť stádo za každých okolností a mali by byť zaradené aspoň dve zastávky, umiestnené na prirodzenom mieste: cestička, cesta, ohradené priestranstvo, obilie atď. Porota pridelí body za túto skúšku v súlade s relatívnou obtiažnosťou zastávok.

Zastavenie stáda je veľmi dôležitým manévrom a mal by ho vykonať nie psovod, ale pes, ktorý musí prísť pred stádo. Potom, ako stádo zastaví a psovod skontroluje, či prechod nie je nebezpečný, opätovné uvedenie do pohybu by malo byť pomerne rýchle, bez postrkovania, so psom obchádzajúcim okolo stáda, aby ho popohnal zozadu alebo aspoň zaručiť kontrolu zboku.

Prejdenie popri zastávke znamená stratu všetkých bodov za toto cvičenie a psovod nesmie prevziať stádo a pokúsiť sa zastaviť stádo oznovu.

E. INTELIGENCIA PREVEDENIA

Posudzuje sa počas celej skúšky a rozdeľuje sa na tri časti:

a) Povely. Môžu sa dávať hlasom, gestom alebo zapískaním a majú veľký vplyv na správanie psa a kvalitu jeho reakcie.

Porota hodnotí slovník, čistotu, silu, intonáciu a počet povelov. Zbytočné povely, alebo povely, ktoré pes nesplní, sa penalizujú a treba zdôrazniť, že každé zapískanie je pokynom nezávisle od spôsobu, pokyny, ktoré sa vzťahujú na určitý pohyb by mali vždy byť rovnaké a čo najstriedmejšie.

b) Poslušnosť. Mala by byť okamžitá, úplná a definitívna. Je podmienkou dobrého ovládania stáda.

c) Aktivita - iniciatíva - jemnosť - správanie. Porota hodnotí schopnosť psa zhromaždiť, viesť, zastaviť alebo hnať stádo tak, ako to žiada psovod, ako aj schopnosť psa zakročiť z vlastnej iniciatívy a rozumne usmerniť, zastaviť alebo zadržať stádo na mieste a zohnať dohromady roztrúsené ovce.

Sleduje sa správanie psa voči cudzím osobám. Musí byť prirodzené, živé, nie bojazlivé alebo agresívne. Určitý odstup sa toleruje.

Okrem výnimočných prípadov by pes nemal hrýzť ovce a každý prejav surovosti sa tvrdo trestá. Krátke uštipnutie sa toleruje iba v prípade, ak je potrebné pre udržanie kontroly nad stádom. Nápadné a nemiestne hryzenie sú dôvodom k okamžitej diskvalifikácii a pes nesmie ohrozovať ovce.

Schéma parkúru

Sumár: Trieda 3 (čas 35 minút)

1) Ohrada alebo košiar 25 b

2) Náročné priechody 25 b

Min. 105 bodov 3) Správanie/manévrovanie 50 b

4) Zastavenia 20 b

5) Inteligencia prevedenia 30 b

150 b

Trieda 2 (čas asi 30 minút)

1) Ohrada alebo košiar 25 b

2) Náročné priechody 15 b

Min. 70 bodov3) Správanie/manévrovanie 20 b

4) Zastavenia 10 b

5) Inteligencia prevedenia 30 b

100 b

Trieda 1 (čas asi 25 minút)

1) Ohrada alebo košiar 25 b

2) náročné priechody - žiadne

Min. 52,5 bodov 3) správanie/manévrovanie 20 b

4) Zastavenia -žiadne-

5) Inteligencia prevedenia 30 b

75 b

STRHNUTIE BODOV

A. Ohrada alebo košiar

  • predčasný štart
  • príliš urýchlená alebo príliš pomalá práca umožňujúca opätovný vstup oviec do košiara
  • umožňuje útek stáda na 30 metrov, nepracuje, nemá ovce pod kontrolou
  • neudrží ovce mimo psovoda keď sú obaja v košiari, neskočí
  • umožňuje útek stáda na viac ako 50 metrov

B. Náročné prechody

  • ovce prekračujú hranice, zlý prístup
  • pes je zle umiestnený
  • neskoro zaisťuje prechody, zle zaisťuje prechody, zásah psovoda
  • strata kontroly, odchod z prechodu
  • stádo obchádza alebo neprejde cez

C. Správanie a manévrovanie

  • pri poveloch na diaľku (pastva) je pes zle umiestnený
  • prechádza trasu príliš rýchlo, alebo pomaly
  • neskoro dostáva stádo na miesto
  • má problémy pri znehybnení stáda
  • neistota pri odchyte, držaní označenej ovce
  • nestály, kľukatý, nepresný prechod trasou, rozptýlenie alebo strkanie oviec
  • pasenie mimo hranice
  • pes je zle umiestnení pri prejazde auta
  • strata kontroly, málo práce
  • neznehybnenie ovce
  • pohyb stáda behom stabilizácie a zastávok
  • pes sa počas pasenia vracia k psovodovi
  • úplný útek stáda

D. Zastavenie

  • ovca utečie
  • ovca zabehne príliš dozadu
  • mierne rozbehnutie stáda, ale pod kontrolou
  • neskoro obnovený pohyb
  • zastávku vykoná psovod, nie pes
  • pes pracuje ďalej nezastaví
  • umožní celkový pohyb

E. Inteligencia prevedenia

a) Povely

  • zbytočné alebo neuskutočnené
  • príliš početné, nepevné
  • opačný zmysel
  • privolanie psa pri späť pri opustení práce
  • korigovanie psa

b) Poslušnosť

  • Neuposlúchne povel
  • Poslúchne neskoro
  • Poslúchne v opačnom zmysle
  • Opustí stádo - diskvalifikácia

c) Aktivita - iniciatíva- jemnosť

  • Blúdenie, naháňanie
  • Ťažko sa presadzuje, ustrašenosť
  • Vbieha do stáda, rozptýli stádo
  • Nezáujem o prácu, nepozornosť
  • Pes sa zle umiestni, umožní útek
  • Nepohne sa keď dostane povel
  • Brutalita, hrubé chmátanie
  • Zbytočné chmátanie

DISKVALIFIKÁCIA

Nesprávne jednanie psovoda

Psovod je opitý alebo pod vplyvom drog

Neoprávnený spor

Bránenie normálnemu priebehu závodu

Opustenie stáda

Odmietnutie poslušnosti, zjavná neposlušnosť

Neoprávnené alebo nebezpečné hryzenie

Opakovaná brutalita psa alebo psovoda

Časté rozptýlenie stáda

Bojazlivosť alebo agresivita

Nemá stádo pod kontrolou

Pes príde počas prechodu k inému účastníkovi

Všetkým psom, ktorí sa už zúčastnili národných alebo ISDS ovčiarskych testov (trial), je od 1. júna 2008 do 31. decembra 2013 poskytnuté päťročné prechodné obdobie. Výsledky, ktoré títo psi v testoch (trial) získali, im umožnia zúčastniť sa okrem Pracovného testu pasenia (FCI-HWT) i medzinárodných testov pasenia (FCI-IHT) pre Collecting alebo Traditional style.

Tieto predpisy schválil Generálny výbor FCI na zasadnutí v Berlíne dňa 31. októbra 2007. Nadobúdajú účinnosť od 1. júna 2008.

Dodatok: Tento dokument bol preložený z anglického originálu, v prípade rozporov platí anglický text.

Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky