IHT CS- pre Border collie a Kelpie

Pravidlá pre medzinárodný TRIAL v pasení

FCI International herding trial

FCI IHT

Collecting styl

(zháňací štýl pre border collie a kelpie)

Platí výlučne pre border kólie a kelpie

Jún 2008

ÚVOD

Cieľom trialu je otestovať schopnosť psa pracovať správne s ovcami za premenlivých okolností, s akými sa môže stretnúť pri každodennej práci: rôzne skúšky ako zhánanie (GATHERING), vedenie (DRIVING), stabilizácia a rozdelenie stáda (SHEDDING), oddelenie jednej ovce od stáda (SINGLING), zahánanie do ohrady (PENNING), nakladanie na príves (LOADING) alebo maltézsky kríž (MALTESSE CROSS ),to sú všetko úlohy, ktoré je potrebné splniť pri každodenných činnostiach pastiera. Cieľom trialu ovčiarskych psov by mala byť podpora dobrého zaobchádzania s ovcami pri čo najmenšom strese pre ovce a tiež dobré ovládanie ovčiarskeho psa tak, aby sa podporovala jeho využiteľnosť a pracovné vlohy, a zabezpečiť a vybrať najlepšie pracovné línie. Odzrkadľuje "zháňací štýl".

Vzhľadom k obtiažnosti výberu "ideálneho terénu" alebo "ideálnych oviec" je povolená určitá flexibilita vzdialeností a počtu oviec používaných pri troch triedach 1,2, 3.

Predtým, ako pes smie absolvovať skúšku, musí uspieť v FCI pracovnom teste pre ovčiarske psy (FCI HWT-CS) (zháňací štýl).

Medzinárodné trialy by mali byť vedené v súlade s týmito pravidlami.

Tieto trialy musia byť zverejňované ako: CACIT - International Herding Trial - FCI. Katalóg musí obsahovať logo FCI spolu s textom: "Fédération Cynologique Internationale (FCI)"

Všeobecné podmienky

1. ORGANIZÁCIA

Organizáciu má na starosti národná pracovná skupina pre ovčiarske psy, ktorá musí byť pridružená alebo mať dohodu s národnou kynologickou organizáciou uznanou FCI. Pre usporiadanie trialu sú potrebné veľké plochy s veľkým počtom rôznych vlastností. Parkúr musí byť pripravený na primeranú prácu.

Skúšobný výbor

Organizačný výbor všetkých lokálnych, národných alebo medzinárodných trialov pracuje pod vedením národnej pracovnej skupiny pre ovčiarske psy, ktorá musí byť pridružená alebo mať dohodu s národnou kynologickou organizáciou uznanou FCI.

Tento výbor po dohode so svojou pracovnou skupinou stanoví počet prihlásených do každej triedy, skúšobné poplatky a všetky ceny.

Trialy ovčiarske psov by sa mali konať na čistom a uzavretom poli (prirodzené okraje, ploty alebo flexi siete), poskytujúce maximálnu bezpečnosť pre verejnosť, ovce i psy.

Organizačný výbor je zložený z členov, ktorí majú na starosti:

- Získať potrebný počet pomocníkov

- Zaslať program súťažiacim a rozhodcom v čo najskoršom termíne

- Pripraviť posudkové listy (správy) a zabezpečiť asistentov pre rozhodcov

- Vytýčiť parkúr a dohliadať na priebeh jednotlivých disciplín

- Skontrolovať dobrý zdravotný stav oviec a psov

- Skontrolovať , či majú psovodi a psy kvalifikáciu zúčastniť sa na skúške v danej triede

- Zabezpečiť, aby sa psy nezdržiavali na poli pred a po absolvovaní parkúru

- Odovzdať správne vyplnený a podpísaný posudkový list (správu) každému súťažiacemu.

Je zodpovednosťou každej členskej organizácie zvoliť si tím (psovod a pes) pre všetky lokálne, národné alebo medzinárodné skúšky.

Organizačný výbor má na čele vedúceho akcie, ktorý zodpovedá za všetky úlohy spojené so skúškami a mal by byť prítomný po celú dobu.

2. OVCE

Závod sa pre všetky triedy koná s piatimi ovcami vyberanými tak, aby každý súťažiaci pracoval s ovcami rovnakej kvality. Pokiaľ je to možné, mali by všetky ovce používané pri skúške pochádzať z jednej čriedy alebo byť podobné v type.

Ovce musia byť zvyknuté na psy a byť v dobrom zdravotnom stave. Jahňatá by mali byť odstavené.

Organizačný výbor by mal zabezpečiť dostatočný počet oviec tak, aby jednotlivé skupiny neboli zbytočne vystavené stresu a nevyužívali sa viac ako dvakrát počas jedného dňa v triede 3, trikrát v triede 2 a maximálne štyrikrát v triede 1. Ovce by mali byť privedené ku košiaru (štartu) potichu, rovnakým spôsobom pri všetkých súťažiacich. Aj pomocníci sa musia, pokiaľ pes neprevezme ovce a nezaháji FETCH, chovať u každého súťažiaceho rovnako. Ovce musia byť udržované v kľude a čo najbližšie k svojmu stanovisku.

3. PSY

Trialu (trialov) ovčiarskych psov - collecting styl- sa môžu zúčastniť border kólie a kelpie.

Trialy sú vyhradené pre ovčiarskych psy staré minimálne 1 roka ovládané pastierom. Monorchidy, kryptorchidy a choré psy nesmú súťažiť. Honcujúce sa sučky musia nastúpiť na štart ako posledné. Psy musia byť zapísané v plemennej knihe uznanej FCI. Všetky výsledky musia byť zaznamenané do protokolu o skúške psa alebo v podobnom dokumente. Pes musí byť identifikovaný na základe kontroly tetovacieho čísla alebo mikročipu.

Každý pes, ktorý je mimo kondície, napr. sučky pred pôrodom alebo dojčiace sučky, pes, ktorý kríva alebo trpí nákazlivou chorobou, nesmú byť privedené na miesto skúšky.

Súťažiaci, ktorých sučky sa honcujú, musia upozorniť organizačný výbor pred štartom a nesmú sučku priviesť na miesto, pokiaľ ich nevyzvú. Súťažiace psy nesmú mať na sebe nič, čo by im mohlo akýmkoľvek spôsobom pomáhať alebo ich obmedzovať pri výkone.

4. SÚŤAŽIACI

Každý majiteľ alebo psovod môže pracovať s niekoľkými psami v triede 1, 2 alebo 3. Každý súťažiaci musí byť pripravený, keď ho zavolá vedúci akcie a ten súťažiaci, ktorý nereaguje na výzvu, môže byť diskvalifikovaný a stratiť nárok na štart.

Súťažiaci si musia byť vedomí toho, že i keď sa presne dodržiava program pretekov, nie je možné zabezpečiť presné načasovanie, ak niektorý psovod nenastúpi kvôli nepredvídateľným okolnostiam.

Keď súťažiaci nastúpi na štart, jeho prácu hodnotia rozhodcovia a očakáva sa, že súťažiaci pozná trasu a presne ju dodržiava. Pred začiatkom pretekov riaditeľ pretekov zvolá všetkých súťažiacich a oznámi im všetky detaily súvisiace so súťažou. Súťažiaci majú možnosť vyžiadať si objasnenie alebo odpovede na otázky v tomto čase.

Počas práce súťažiaci nesmú dostať pomoc alebo radu od nikoho. Účastník, ktorý dostane pomoc v akejkoľvek forme, bude diskvalifikovaný.

Účastník, ktorý nedodržiava pravidlá alebo jeho správanie na poli alebo mimo neho by mohlo podľa názoru organizačného výboru alebo rozhodcov ohroziť priebeh pretekov, bude automaticky potrestaný trestom alebo disciplinárnou akciou ako

a) Diskvalifikácia zo skúšky v príslušnom dni

b) Odňatie všetkých cien, ktoré daný súťažiaci získal v príslušný deň

c) Dištanc zo skúšok ovčiarskych psov v organizujúcej krajine na obdobie, ktoré určí organizačný výbor

d) Akýkoľvek iný trest, ktorý organizačný výbor pokladá za primeraný.

Psovodi si môžu bez psov prezrieť parkúr pred začiatkom súťaže.

Účastníci majú svoje psy pod kontrolou počas celého trvania pretekov. Psovod a/alebo jeho pes rušiaci iného psa alebo účastníka, ktorý práve súťaží, bude diskvalifikovaný a odvedený.

Poškodený účastník súťaže dostane od rozhodcu možnosť nastúpiť na súťaž znova. Je v právomoci rozhodcu rozhodnúť, či pôjde o úplné alebo čiastočné zopakovanie súťaže. V prípade čiastočného zopakovania sa budú započítavať body, ktoré súťažiaci už nazbieral. Účastník, ktorý je diskvalifikovaný, stratí všetky body. Účastník, ktorý stratí jednu alebo viac oviec, bude diskvalifikovaný.

Prihlášky sú vypísané na meno majiteľa (majiteľov) , ale psa môže viesť buď majiteľ alebo psovod, ktorý musí byť členom členskej alebo zmluvnej organizácie FCI. Pri uvádzaní psovodov musia majitelia uviesť ich meno a a adresu na prihláške.

5. KVALIFIKÁCIA

Aby bolo možné súťažiť v jednotlivých triedach, je potrebné získať

(minimum kvalifikačných bodov ≥ 70%)

Po jednom raze ≥ 70% pes môže postúpiť do ďalšej triedy.

Po troch razoch ≥ 70% pes musí postúpiť do ďalšej triedy.

≥ znamená viac alebo rovná sa

Návrat do nižšej triedy nie je povolený.

Posudkový list odovzdaný súťažiacemu musí byť riadne vyplnený, podpísaný rozhodcami a musí obsahovať nasledovné informácie:

Výborný (V): 80% - 100%

Veľmi dobrý (VD): 70% - 79%

Dobrý (D): 60% - 69%

Nekvalifikovaný: menej ako 60%

6. PROTESTY

Akékoľvek rozhodnutie, ktoré rozhodca urobí s ohľadom na výkon psa, umiestnenie alebo počet bodov, je konečné a nespochybniteľné, pokiaľ rozhodca neporušil formálne náležitosti a existujúce pravidlá.

Takéto protesty rovnako ako protesty voči priebehu pretekov musia byť podané písomne okamžite po pretekoch a adresované na organizačný výbor spolu s kauciou 50 EUR. Ak sa rozhodne, že protest je neoprávnený, kaucia bude odovzdaná organizátorovi pretekov. Ak organizátor rozhodne, že protest bol oprávnený, kaucia sa vráti.

Rozhodcovia sa stretnú s organizačným výborom a protest sa urovná, ak je to možné. Rozhodnutie väčšiny je konečné a záväzné.

7. DISKVALIFIKÁCIA

Ak dôjde k nešportovej situácii, je kvôli blahu oviec a psa psovod vyzvaný, aby odstúpil, predtým, než je diskvalifikovaný.

Psovod je okamžite diskvalifikovaný, ak nemá psa celkom pod kontrolou alebo ak pes zbytočne chmáta (hryzie)

Je v právomoci rozhodcu rozhodnúť, či je potrebné jemné chmatnutie ("štipnutie") v konkrétnej situácii. V prípade, ak pes stojí proti divokej ovci, ktorá sa obráti a chce psa napadnúť niekoľko ráz za sebou, rozhodcovia môžu akceptovať jedno chmatnutie v sebaobrane, ak je opodstatnené a súťažiaci má právo pokračovať v preteku za predpokladu, že nešlo o zlomyseľné uhryznutie. V takom prípade sa musí pes okamžite diskvalifikovať.

Psovod, ktorý je očividne pod vplyvom alkoholu alebo drog bude diskvalifikovaný. V prípade, že sa s ovcami nedá pracovať, rozhodcovia spoločne s riaditeľom pretekov môžu dovoliť opätovný štart.

8. OPAKOVANÝ ŠTART

Rozhodcovia môžu poveriť vedúceho akcie, aby zastavil psa v ktoromkoľvek okamihu preteku a nariadiť čiastočné alebo úplné opakovanie preteku, ak sa domnievajú, že to okolnosti vyžadujú. Toto rozhodnutie je celkom v rukách rozhodcov. V prípade čiastočného opakovania preteku sa zarátavajú body, ktoré účastník už získal.

9. ROVNÝ POČET BODOV

V prípade že dvaja, alebo niekoľko súťažiacich získa rovnaký počet bodov, použije rozhodca tieto kritéria:

1) Ich body za OUTRAN, LIFT a FETCH

2) S pripočítaním bodov za DRIVE

3) Nariadenie nových behov v akejkoľvek časti parkúru

10. ROZHODCOVIA

Organizačný výbor pozve rozhodcov so skúsenosťami a morálnou integritou, ktorí sú schválení a uznaní národnou kynologickou organizáciou.

11. VŠEOBECNÉ PODMIENKY NA PARKÚR

Parkúr, bodová stupnica a časový limit sú stanovené nižšie. Schéma parkúru v prílohe. Organizačný výbor je povinný postaviť parkúr v súlade s týmito pravidlami:

1) Vzdialenosť medzi bránkami je 7 m

2) Priemer kruhu pre SHEED je 35 m

3) Dĺžka lana pri PEN je1,5 m

4) Rozmery PEN(košiar) sú 2,5 x 2,5 m s bránkou 2 m

OUTRAN 20b

Psovod a pes musia stáť pri štartovacej méte. Pri OUTRAN-e môže byť pes smerovaný na ktorúkoľvek stranu. Dobrý OUTRAN má hruškovitý tvar, nie je ani príliš rovný, ani príliš široký, a musí byť prevedený bez zastávok alebo povelov. Nesplnenie týchto požiadaviek je penalizované. Povel k spomaleniu, alebo zastaveniu na konci OUTRAN-u penalizovaný nie je. Pokiaľ pes skríži dráhu, je mu odpočítaných minimálne 10, maximálne 19 bodov. OUTRAN končí keď pes dobehne k miestu "balance pre drive" oviec, čo znamená, že pokiaľ sa ovce premiestnili od im vymedzeného stanovištia, pes za nimi musí zastaviť v takom mieste, ktoré mu umožňuje previesť ich FETCH v priamej línií k prvej prekážke.

LIFT 10b

Na konci OUTRAN-u, keď sa pes úplne zastavil alebo len spomalil, by malo byť jeho približovanie k skupine oviec hladké, obozretné a plynulé. Nesmie sa ponáhľať a strašiť ovce, alebo si ľahnúť a potrebovať niekoľko povelov. Pes nesmie ovce zbytočne rušiť.

FETCH 20b

Ovce musia byť k psovodovi privedené plynulým tempom a v priamej línií od miesta LIFT-u, musia pritom prejsť bránkou pre FETCH. Pes sa nesmie ponáhľať, alebo ovce nadmerne tlačiť a viesť ich "cik-cak". Pokiaľ ovce bránkou neprejdú odčíta sa minimálne pol bodu za každú ovcu, rozhodcovia pritom zoberú do úvahy všetky dôležité okolnosti. Ovce musia byť hnané k psovodovi (ktorý stojí pri štartovacej méte) a okolo neho, a to čo najbližšie od neho.

DRIVE 30b

DRIVE prebieha v trojuholníkovom smere ( nie v triede 1) a môže byť prevedený zľava do prava alebo z prava doľava, podľa rozhodnutia organizačného výboru.

Prvá časť trojuholníka začne ihneď potom, ako ovce prešli okolo psovoda. Potom musia byť vedené v priamej línií k prvej bránke. Keď prejdú bránkou, musia ihneď zmeniť smer a v priamej línií musia byť vedené naprieč parkúrom k druhej bránke. Keď touto bránkou prejdú, musia byť čo najčistejšie obrátené a vedené v priamej línií ku kruhu na SHED. Ovce musia byť ovládané jemne, nadmerné zrýchľovanie a zastavovanie nie je žiaduce a bude penalizované.

Rovnako ako pri FETCH sú bránky orientáciou pre pohyb v priamej línií. Rozhodca zohľadní dobré vedenie za zložitých situácií.

DRIVING TOGETHER - VEDENIE DOHROMADY (v triede 1) 15b

Poradie behom DRIVING TOGETHER je: psovod - ovce - pes. Vedenie dohromady je najdôležitejšie pre mladého psa. Vypracuje si dobrý balance, a jedná sa o skutočne praktickú prácu pri pasení, na ktorú je treba brať zreteľ. V triede 1, potom čo sú ovce psom odohnané do vzdialenosti 40 metrov a potom sú vrátené späť, psovod ich zavedie na parkúr. Ide pred ovcami, zatiaľ čo pes balancuje vzadu, do vzdialenosti minimálne 150 m, smerom k trom bránkam, ktoré musia prejsť v smere stanovenom organizačným výborom.

Behom DRIVING TOGETHER musia byť ovce ovládané jemne, nadmerné zrýchľovanie a zastavovanie nie je žiaduce a bude penalizované. DRIVING TOGETHER končí priblížením k priestoru pre SHED.

SHEDDING RACE (v triede 1) 15 b

SHEDDING RACE (zúžený oddeľovací box) má podobu lievika. Mal by poskytnúť ovciam i psovi dostatok priestoru pre manévrovanie vo vnútri. V prípade, že sú ovce vo vnútri, môže psovod podľa svojho rozhodnutia zavrieť vstupné bránky alebo ich nechať otvorené. Za zatvorenie jednej bránky bude odpočítaný jeden bod. Dva body za zavretie obidvoch bránok. V prípade, že sú ovce vo vnútri, môže psovod premiestniť ovce smerom k úzkej uličke rukami alebo pomocou pastierskej palice (zahnutým koncom). Všetky ovce musia prejsť lievikom. Práca končí, keď sú všetky ovce zhromaždené mimo lieviku, psovod uzatvoril výstupnú (rozdeľovaciu) bránku a otvoril obe vstupné bránky, pokiaľ ich pred tým zavrel.

SHED (v triede 2) 10 b

Kruh pre SHED ma v triede 2 priemer 35 metrov. Od zvyšku stáda musia byť oddelené dve ovce. Ideálny SHED je, keď pes na povel psovoda príde medzi ovce k psovodovi, oddelí tak dve ovce a odoženie ich od ostatných. SHED je dokončený, keď pes dostal ovce pod kontrolu. Pri ukončení SHED-u musí psovod v kruhu správne zohnať ovce dohromady. Pokiaľ nevykonal SHED k spokojnosti rozhodcov, nesmie postúpiť na PEN.

PEN (pre všetky triedy) 10 b

PEN musí mať pre ovce dostatočný rozmer. Bránka nie je užšia ako dva metre a má k sebe priviazaný 1,5 m dlhé lano. Po dokončení SHED-u musí psovod postúpiť k PEN-u, nechať psa držať ovce v kruhu a potom ich dostať k PEN-u.

Psovod bude stáť pri bránke a držať lano, pokiaľ nebudú všetky ovce vo vnútri a bránka nebude zavretá. Po vypustení oviec z PEN-u psovod uzatvorí bránku lanom, pokiaľ to neurobí nasleduje penalizácia.

LOADING - nakladanie na príves ( platí pre triedy 2 a 3) 10b

Namiesto PEN možno robiť LOADING.

Príves je otvorený a má chrániče na obidvoch stranách rampy.

Psovod pristúpi k prívesu, postaví sa na ľavú alebo pravú stranu rampy a nechá psa, aby držal ovce v kruhu pre SHED. Potom pes v kľude privedie ovce v priamej línií k rampe.

V triede 3 sa psovod oviec nesmie dotýkať.

Trieda 3

Trial sa koná s piatimi ovcami, pričom dve sú označené.

GATHERING ( resp. OUTRAN, LIFT, FETCH dohromady) 50 bodov

Vzdialenosť asi 350 metrov vzhľadom na priestor.

Pri OUTRANe môže byť pes smerovaný na ktorúkoľvek stranu. Po LIFTe nasleduje ihned FETCH k psovodovi, a to cez centrálnu bránku ktorá je široká asi 7m a vzdialená 15m od psovoda. Pri bránke nie je povolený žiadny nový pokus. Psovod zostáva od začiatku OUTRANu na štartovacej méte, na konci FETCH pes prevedie ovce za psovodom, potom zahajuje DRIVE.

DRIVE 30b

Psovod stojí pri štartovacej méte a riadi psa tak aby hnal ovce minimálne asi 350m ( v závislosti na dĺžke OUTRANu) cez trojuholníkový parkúr cez dve bránky široké asi 7m. Druhý pokus u žiadnej bránky nie je povolený.

DRIVE končí keď ovce vojdú do kruhu pre SHED.

Psovod zostane na štartovacej méte pokiaľ nie sú ovce v kruhu.

V prípade krátkeho parkúru keď je FETCH kratší ako 350m, mal by byť DRIVE pokiaľ možno predĺžený, tak aby bola celková dĺžka FETCH a DRIVE 500m. DRIVE môže byť vedení na ktorúkoľvek stranu, vľavo alebo vpravo, rozhodne o tom organizačný výbor ešte pred zahájením trialu.

SHED 10b

Dve označené ovce musia byť zahnané do kruhu s priemerom 35m. Pes musí mať obe ovce ( v kruhu, alebo mimo kruhu) pod kontrolou, inak nebude SHED považovaný za uspokojivý. Po ukončení SHED psovod zoženie ovce dohromady, až potom môže pokračovať k PEN.

PEN 10b

PEN by mal mať vo vnútri šírku 2,5m, bránku širokú 2m, na nej priviazané 1,5m lano. Po dokončení SHED musí psovod postúpiť k PENu a nechať priviesť psa ovce k PENu. Psovod pri hnaní oviec k PENu nesmie psovi pomáhať. Stojí pri bráne a drží lano. Po zahnaní oviec do psovod uzavrie bránku lanom.

Miesto PEN môže ako v 2 triede, previesť LOADING .

SINGLING ( v triede 3) 10b

SINGLING nie je cvik povinný. Pri SINGLING psovod pristúpi ku kruhu pre SHED a nechá priviesť psa od PENu ku kruhu.

Jedna z označených oviec musí byť psom vo vnútri kruhu oddelená a izolovaná ( vo vnútri kruhu alebo mimo neho) podľa rozhodnutia rozhodcov.

Podobne ako pri SHED pokiaľ psovod pripravil ovcu na oddelenie, musí už prácu urobiť pes.

Oddelenie jednej ovce je dokončené, keď pes prišiel medzi ovce a dostal ovcu pod kontrolu.

Psovod nesmie pri oddeľovaní psovi pomáhať.

Podobne ako pri SHED pokiaľ je rozhodca presvedčení, že pes v dôsledku dispozící a aktivity oviec nemôže byť hodnotený spravodlivo, môžu psovodovi nariadiť, aby ovce opäť zohnal dohromady, znovu ich oddelil a izoloval inú ovcu.

MALTESE CROSS ( maltézsky kríž) ( v triede 3) 10b

Maltézsky kríž nie je povinný cvik, musí byť však prevedený po DRIVE.

Dôležité: Pokiaľ je pridaný jeden cvik, musí byť konečný počet bodov 110.

Zhrnutie

Trieda 1 (FCI-IHT 1)

Počet oviec: minimálne 5, celkom až 10 neoznačených. Vzdialenosť asi 100m. Časový limit 10 min. Žiadne predlžovanie. Bodová stupnica:

OUTRAN 20b

LIFT 10b

FETCH 15b

DRIVE AWAY 15b

DRIVE TOGETHER 15b

SHEDING RACE 15b

PEN 10b

Celkom: 100b

Trieda 2 (FCI-IHT2)

Počet oviec: 5 neoznačených. Vzdialenosť minimálne 150m. Časový limit: 12 min. Žiadne predlžovanie. Bodová stupnica: 100

OUTRAN 20b

LIFT 10b

FETCH 20b

DRIVE 30b

SHED 10b

PEN 10b

Celkovo: 100b

Trieda 3 (FCI-IHT3)

Počet oviec: 5 ( 2 z nich označené). Vzdialenosť: minimálne 300m ( v závislosti na priestore). Časový limit 15min. Žiadne predlžovanie. Bodová stupnica: 100 alebo 110 bodov.

OUTRAN 20b

LIFT 10b

FETCH 20b

DRIVE 20b

SHED 10b

PEN 10b

Celkom: 100b

Cviky navyše (SINGLING alebo MALTESE CROSS) : každý z nich 10b

Celkom: 110b

Všetkým psom, ktorí sa už zúčastnili národných alebo ISDS ovčiarskych testov (trial), je od 1. júna 2008 do 31. decembra 2013 poskytnuté päťročné prechodné obdobie. Výsledky, ktoré títo psi v testoch (trial) získali, im umožnia zúčastniť sa okrem Pracovného testu pasenia (FCI-HWT) i medzinárodných testov pasenia (FCI-IHT) pre Collecting alebo Traditional style.

Tieto predpisy schválil Generálny výbor FCI na zasadnutí v Berlíne dňa 31. októbra 2007. Nadobúdajú účinnosť od 1. júna 2008.

Dodatok: Tento dokument bol preložený z anglického originálu, v prípade rozporov platí anglický text.

Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky