HWT TS- pre ostatné pastierske plemená

PRACOVNÁ SKÚŠKA PRE OVČIARSKE PSY

FCI - HWT ( Herding Working Test)

Traditional styl

(tradičný štýl)

                                                      S výnimkou border kólií a kelpií

Jún 2008

Skúška sa vykonáva za účelom zhodnotenia vlastností psa ako schopnosť pracovať so stádom, poslušnosť, iniciatíva a jemnosť. Skúška má za cieľ podporu chovného využitia jedincov, ktorí sa využívajú na prácu so stádom. Mala by pomôcť pochopiť, ako čo najlepšie trénovať psy. Odzrkadľuje tradičný štýl.

Všeobecné podmienky:

a) Skúšky sa môžu zúčastniť ovčiarske a pastierske psy (s výnimkou border kólií a kelpií), ktoré dovŕšili jeden rok života. Monorchidy, kryptorchidy a choré psy sa skúšky nesmú zúčastniť. Honcujúce sa sučky musia byť držané oddelene a nastúpia ako posledné.

b) Črieda oviec má minimálne desať kusov a musí sa po každej skúške vymeniť. Ovce by mali byť vyberané tak, aby každý súťažiaci pracoval s ovcami rovnakej kvality. Podľa možností by mali ovce používané v skúške pochádzať z jedného stáda a byť podobného typu. Ovce musia byť zvyknuté na psy a v dobrom zdravotnom stave. Jahňatá by mali byť odstavené.

c) Organizačný výber musí zabezpečiť dostatočný počet oviec tak, aby jednotlivé skupiny neboli vystavované stresu alebo používané viac, ako je potrebné.

Parkúr musí byť postavený tak, aby psovod mohol vykonať správne nasledovné disciplíny:

- ohrada alebo košiar

- vedenie a manévre (vrátane jedného zastavenia)

- pasenie do štvorca (vzdialenosť od ohrady k pastvine musí byť najmenej 75 m)

Skúšku môže byť organizovaná národnou kynologickou organizáciou a jej národnou pracovnou skupinou pre ovčiarske psy. Skúšku môžu hodnotiť iba kvalifikovaní rozhodcovia, ktorí sú uznaní národnou kynologickou organizáciou danej krajiny.

Rozhodca musí skontrolovať správanie psa.

Pracovnú skúšku FCI HWT musia uznať všetky členské štáty FCI a jeho zmluvní partneri.

Táto pracovná skúška FCI HWT oprávňuje psa k zisku Medzinárodného šampionátu krásy.

Psy, ktoré úspešne absolvovali HWT môžu nastúpiť do pracovnej triedy na Medzinárodných výstavach FCI.

ÚLOHY:

Ohrada alebo košiar 20 bodov

- vyhnanie z ohrady (10)

- zahnanie späť do ohrady(10)

Vedenie a manévrovanie 30 bodov

- ovládnutie stáda

- jedno zastavenie

Pasenie 20 bodov

-pasenie do štvorca (15 x 15 m)

Správanie voči ovciam, jemnosť, aktivita, 20 bodov

Poslušnosť 10 bodov

_________

Spolu 100 bodov

Výsledky za zaznamenajú do výsledkového listu psa alebo podobného dokumentu (napr. Osvedčenie o práci so stádom)

KVALIFIKÁCIA:

≥ 90 bodov VÝBORNÝ (V)

≥ 80 - < 90 bodov VEĽMI DOBRý (VD)

≥ 70 - < 80 bodov DOBRÝ (D)

≥ 60 - < 70 bodov DOSTATOČNÝ (dost)

< 60 bodov NEDOSTATOČNÝ

>= znamená "vyšší alebo rovná sa"

< means "nižší ako"

Každá krajina vydá certifikát o absolvovaní skúšky práce so stádom.

Test správania

Je na rozhodcovi zvoliť si spôsob testovania. Pes by mal byť otestovaný na svoje prirodzené správanie. Nie je povolené napadnúť alebo stresovať psa. Test sa môže vykonať tak, že psovod prevedie psa na vodítku cez malú skupinu ľudí a rozhodca sa s ním rozpráva. Súčasťou testu je kontrola tetovacieho čísla alebo mikročipu.

Pes sa musí správať prirodzene a živo. Bojazlivé alebo agresívne psy sa nesmú zúčastniť skúšky. Určitý odstup od cudzích osôb sa toleruje.

Ohrada alebo košiar

a) Odchod: Na povel rozhodcu psovod môže otvoriť ohradu, aby pes mohol vojsť dnu (môže ho pritom sprevádzať alebo nie), aby sa mohlo vykonať vyvedenie stáda. Vyvedenie sa uskutoční aktívnou prácou psa a povelov psovoda. Musí byť vykonané pokojne a prevzatie kontroly nad stádom musí byť okamžité.

Rozhodca hodnotí správanie psa v kontakte so stádom, jeho pokojnosť a pevnosť.

b) Opätovný vstup: Mal by sa uskutočniť aktívnou prácou psa a povelov psovoda. Musí byť pokojné a bez postrkovania. V blízkosti košiara musí pes zastaviť a zadržať na mieste stádo, pokiaľ pastier neotvorí bránu.

Vedenie a manévrovanie

a) Schopnosť viest stádo: Po opustení ohrady sa musí stádo premiestniť na pastvisko. Vzdialenosť od ohrady k tomuto priestoru musí byť minimálne 75 m a psovod použije simulovanú cestu alebo cestičku. Rozhodca hodnotí pohyb stáda na všetkých pozíciach testu. Pri psovi sa pozoruje jeho schopnosť viesť stádo.

b) Pasenie: Práca spočíva v pasení do štvorca alebo predĺženého tvaru na prirodzenom alebo dočasnom poli s okrajmi označenými štyrmi kolíkmi v rohoch alebo v prednej časti stanoveného priestoru (15 x 15m). Rozhodca hodnotí pastierovo ovládanie, pozíciu psa vzhľadom k stádu a schopnosť psa priviesť stádo na pastvisko a udržať ho na mieste pokojne, efektívne a s iniciatívou.,

c) Zastavenie (imobilizácia): pes by mal byť schopný zastaviť stádo. Môže tak urobiť potom, ako sa psovod vráti z pasenia a prejde k ohrade pre opätovný vstup. Rozhodca označí miesto zastavenia.

Inteligencia prevedenia

a) Povely: môžu byť dané hlasom, gestom alebo pískaním a majú veľký vplyv na správanie psa a kvalitu jeho reakcie.

b) Poslušnosť: mala by byť okamžitá, úplná a definitívna. Je podmienkou dobrého ovládania stáda.

c) Aktivita - iniciatíva - jemnosť - správanie: porota hodnotí schopnosť psa zhromaždiť, viesť, zastaviť alebo hnať stádo tak, ako to žiada psovod, ako aj schopnosť psa zakročiť z vlastnej iniciatívy a rozumne usmerniť, zastaviť alebo zadržať stádo na mieste a zohnať dohromady roztrúsené ovce.

Okrem výnimočných prípadov by pes nemal hrýzť ovce a každý prejav surovosti sa tvrdo trestá. Krátke uštipnutie sa toleruje iba v prípade, ak je potrebné pre udržanie kontroly nad stádom. Nápadné a nemiestne hryzenie sú dôvodom k okamžitej diskvalifikácii a pes nesmie ohrozovať ovce.

Schéma parkúru

Anglický text je záväzný.

5-ročné prechodné obdobie od 1. januára 2008 do 21. decembra 2013 je určené pre psy, ktoré sa už zúčastnili testu práce so stádom. Výsledky získané psami v týchto skúškach ich oprávňujú štartovať na Medzinárodných testoch práce so stádom FCI ako aj Testoch práce so stádom FCI.

Tieto pravidlá boli schválené Valným zhromaždením FCI na stretnutí v Berlíne 31. Októbra 2007. V platnosť vstupujú 1. júna 2008.

Text tučným písmom a verzálkami bol schválený Valným zhromaždením FCI v Madride 1. apríla 2008.


Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky